Zastosowanie uszczelek płaskich

Wszelkiego rodzaju uszczelki używane są wszędzie tam gdzie najważniejsze jest zachowanie maksymalnej szczelności miedzy dwoma elementami. Wytwarzane są z przeróżnych materiałów które znajdują swoje zastosowanie w różnych branżach. Korzystamy z nich codziennie w naszych domach. 

Warianty uszczelek płaskich

Uszczelka płaskaPłaskie o-ringi uszczelniające produkowane są najczęściej z różnego rodzaju materiałów gumowych. Uszczelka płaska najczęściej jest spotykana w w formie podkładek najczęściej używanych w gospodarstwach domowych aby uszczelnić armaturę łazienkową oraz kuchenną. Guma nie jest jedynym produktem z którego wytwarzane są uszczelki. Płaski uszczelki, które zazwyczaj wykorzystywane są w różnego rodzaju przedsiębiorstwach produkcyjnych lub technologicznych wytwarzane są z miedzi. Ten rodzaj uszczelek stosowany jest w branżach w których, maszyny potrzebują wysokiego ciśnienia do prawidłowej pracy. Wtryskarki są właśnie uszczelniane najczęściej w taki sposób. Uszczelnienie metalu do metalu daje najlepsze efekty ponieważ zachodzi bardzo małe tarcie. Uszczelnienia płaskie są coraz częściej wykorzystywane z zakładach chemicznych. Uszczelki z miedzi mogą być wykorzystywane w warunkach w których temperatura nie jest wyższa jak 400ºC. Inną grupą są uszczelki aluminiowe najczęściej używane w połączeniach metalowych np miedzy wkręcaną śrubą a kawałkiem blachy. Są w stanie wytrzymać warunki do 150ºC. Uszczelki z różnego rodzaju włókien sztucznych używanych w celu zabezpieczenia powierzchni przed różnymi smarami.

Na rynku jest obecnie bardzo szeroki wybór różnego rodzaju uszczelek, wytworzonych z różnych materiałów przeznaczonych do konkretnych prac. Zarówno dzisiejszy przemysł jak i gospodarstwa domowe nie potrafiły by poprawnie funkcjonować bez zastosowanie różnego rodzaju materiałów uszczelniających.