Wypełnienie papierem a produkcja mebli

Kiedyś meble najwyższej jakości były wykonane w większości z naturalnego drewna. Choć faktycznie mogło to przenosić się na ich wyższa jakość wykonania, niosło ze sobą także problemy – przede wszystkim dużą ciężkość i podatność na obicia czy inne drobniejsze usterki.

Wypełnienie papierem mebli – zalety

wypełnienie papieroweProducenci mebli szukali sposobów na wzmocnie odporności mebli na upadki i inne uszkodzenia, przy jednoczesnym zwiększeniu ich lekkości. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem aby to osiągnąć jest wypełnienie papierowe. Ogranicza się ono oczywiście do wewnętrznej warstwy mebla – warstwy zewnętrzne to nadal wysokogatunkowe drewno, najczęściej w postaci płyt drewnianych. Wypełnienie mebli stanowi jednak papier, w formie specjalnej struktury, stanowiącej tak zwany plaster miodu. W specjalnym komorach pomiędzy cienką warstwą papieru gromadzi się powietrze, stanowiące doskonałą amortyzację dla wszelkich upadków czy uderzeń w mebel. Dodatkowo, dzięki zastąpieniu wypełnień z drewna papierem, znacząco zmniejszyła się waga takiego mebla, więc dużo łatwiej jest jest przenosić, co ułatwia przeprowadzki czy przemeblowanie. Waga mebla zazwyczaj ulega zmniejszeniu nawet o połowę, w stosunku do mebli produkowanych kilka lat temu. Warto dodać, że ten sposób produkcji jest stosowany przez niemal wszystkich producentów, od tych działających lokali prze tych, którzy dystrybuują wyprodukowane meble na terenie całego kraju. Dzieje się tak gównie dlatego, że dla wypełnień papierowych mebli nie ma obecnie sensownej alternatywy.

Dzięki stosowaniu papieru w produkcji mebli mogą one być bardziej wytrzymałe, a jednocześnie znacznie lżejsze. Dodatkowo jakość ich wykonania pozostaje na tym samym poziomie – nadal większość surowców wykorzystywanych do ich produkcji stanowi drewno.