Wodorowęglany i siarczany znajdujące się w wodzie

Uzdatnianie wody polega na jej oczyszczaniu. Do uzdatniania wykorzystuje się różnego rodzaju filtry, ale obecnie na polskim rynku najbardziej popularne są filtry odwróconej osmozy. Są to filtry, które zawierają specjalną membranę półprzepuszczalną.

Oczyszczanie wody pitnej z wodorowęglanów i siarczanów

uzdatnianie wodyWszelkie zanieczyszczenia osiadają na membranie i nie pojawiają się w wodzie pitnej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że usunięte zostają nie tylko zanieczyszczenia, ale również ważne mikro i makroskładniki znajdujące się w wodzie, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Można jednak przywrócić je do wody przy pomocy mineralizatorów, które montuje się zazwyczaj razem z filtrami. Filtry pozwalają na oczyszczenie wody z takich substancji jak np. wodorowęglany. Aniony te są potrzebne do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w przewodzie pokarmowym. Ich nadmiar jednak szkodzi. Dlatego uzdatnianie wody ma sens! Wodorowęglany stosowane są również w leczeniu zatrucia alkoholowego. Oprócz tego w wodzie kranowej znajduje się sporo siarczanów. Najczęściej są to pochodne kwasu siarkowego (VI). Sama siarka jest potrzebna człowiekowi w odpowiednich ilościach. To ona jest składnikiem wielu komórek, ale też służy do budowy przeróżnych enzymów działających w ludzkim organizmie. Dlatego nie można pozbyć się tych związków całkowicie. Filtry odwróconej osmozy rzeczywiście oczyszczają wodę, ale jeśli dodatkowo zastosujemy mineralizatory, to możemy liczyć na to, że w wodzie z powrotem pojawią się bardzo ważne makroskładniki.

Wodorowęglany i siarczany w wodzie pitnej nie mogą przekraczać konkretnych norm, które są ustalane przez Unię Europejską. Normy te dotyczą również wielu innych pierwiastków, które pojawiają się w wodzie kranowej. Warto się z nimi dokładnie zapoznać.

Opublikowane w Dom