Urządzenia elektroniczne wykorzystywane w żeglarstwie

Wyposażając własny jacht, nie należy zapominać o elektronice. Chodzi przede wszystkim o kompas. Każda maszyna poruszająca się po wodzie powinna posiadać kompas – niezależnie od tego czy są to wody morskie czy śródlądowe. Kompas pozwala na szybkie zorientowanie się w terenie.

Wodoszczelne głośniki oraz kompas elektroniczny na jachcie

elektronika jachtowaBez kompasu sterowanie jachtem byłoby praktycznie niemożliwe, bo wiatr znosiłby łódź za każdym razem w inną stronę, więc dopłynięcie do konkretnego punktu byłoby praktycznie niemożliwe. Dobre kompasy elektroniczne kosztują kilkaset złotych – zwykle poniżej 400. Są to kompasy, z których można korzystać nawet nocą bez żadnych przeszkód – posiadają specjalne podświetlenie nocne. Kompasy jachtowe mają zazwyczaj wbudowane kompensatory. Nie ważą sporo, bo około 350 g. Dodatkowo nie są też duże – średnica takiego kompasu to ok. 12 cm. Kompas montuje się na zawiasie, a jego demontaż jest bardzo łatwy. Jednak elektronika jachtowa to nie tylko kompas, nawigacja, ale również coraz częściej głośniki. Takie głośniki na łodzi powinny być wodoszczelne. Dzięki temu nie zniszczą się w razie kontaktu z wodą. Głośniki wodoszczelne nie są drogie. Cena takich głośników uzależniona jest od mocy. Głośniki o mocy 100 W będą nieco droższe od głośników o mocy 80 W. Koszt takich głośników to około 150 zł. Należy zwrócić uwagę na głośność głośników oraz na ich impedancję. Dobre głośniki mają głośność 90 dB i impedancję np. 4 Ohm. Częstotliwość głośników jest różna.

Często wynosi ona od 60 do 18 000 Hz. Głośniki powinny być odporne nie tylko na wodę, ale również na korozję. Plastik musi być zabezpieczony i odporny na promieniowanie UV. Dodatkowo przewody również muszą być pokryte silikonem, by były bezpieczne. Jest to specjalny silikon wykorzystywany w urządzeniach mających kontakt z wodą.