Typowy automat vendingowy

W naszym kraju ciągle najpopularniejszym miejsce do robienia zakupów są sklepy stacjonarne i internetowe, ponieważ w nich dostaniemy niemalże wszystko, czego potrzebujemy. Jednakże poza nimi istnieją jeszcze inne miejsca prowadzące sprzedaż. 

Skąd pochodzi automat vendingowy?

automaty typu vendingJeszcze kilkadziesiąt lat temu, było nie do pomyślenia, że można zrobić zakupy samoobsługowo. Zawsze był potrzebny sprzedawca do obsługi klienta, ponieważ pracował on w sklepie. Obecnie nie jest on już potrzebny, ponieważ praca ludzka została zastąpiona przez maszynę. Automaty typu vending są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, gdyż tam zostały wynalezione i zyskały niesamowitą popularność. Vending oznacza dokonywanie zakupów bez udziału człowieka, czyli, że klient samodzielnie przeprowadza transakcję zakupową. Urządzenia są wyposażone w specjalne oprogramowanie, które umożliwia wybieranie, płacenie i odbieranie zakupionych produktów. Jedyne czego wymaga automat, to dostęp do energii elektrycznej. Na rynku dostępne są modele dostosowane do przebywania wewnątrz i na zewnątrz budynków, a różnią się nieco budową. Automaty, które mogą stać przed budynkiem, mają dodatkowe zabezpieczenia przed wilgocią, czy atakami wandali. Wszystkie modele posiadają wewnętrzny monitoring, dzięki czemu zakupy w nich są bezpieczne. Klienci mogą w nich kupić słodkie i słone przekąski, zimne napoje w formie butelek i puszek oraz kanapki oddzielnie pakowane, czy nawet artykułu higieniczne. Znacznie różnią się jedynie automaty do gorących napojów, bo mają bardziej skomplikowaną budowę.

W Polsce automaty vendingowe można głównie spotkać w prywatnych firmach, instytucjach państwowych, na dworcach kolejowych, czy w placówkach edukacyjnych. Urządzenia mają charakter modułowy, więc można je dowolnie łączyć w kompleksowe powierzchnie sprzedażowe.