Systemy odwadniające, odprowadzanie zalegającej wody

Większość właścicieli domów jednorodzinnych posiada przydomowy garaż na jedno lub nawet więcej samochodów. Mało kto zostawia auto na świeżym powietrzu. Posiadanie własnego garażu przynosi wiele korzyści, poza swoją podstawową, czyli schowaniem auta, oczywiście o ile jest on dobrze wyposażony.

Garażowy system odwadniający

odwodnienie linioweJedną z fajniejszych funkcji garażu jest to, że w środku nawet bez żadnego ogrzewania panuje kilka stopni wyższa temperatura niż ta na zewnątrz. Dzięki temu nie musimy odśnieżać zimą auta i martwić się zamarzniętymi szybami, wystarczy wjechać do garażu. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest to, że z wodą z topniejącego śniegu trzeba coś zrobić, musimy zastosować odpowiedni odpływ. Odwodnienie liniowe będzie chyba najlepszym z możliwych do wykorzystania sposobów, ponieważ system jest tak skonstruowany, że pochłania wodę na całej swojej długości. Świetnie sobie poradzi z gromadzącą się na podłodze wodą. Jego montaż też jest bardzo prosty, wystarczy na środku z garażu wmontować równo z poziomem posadzki korytka z kratkami, a na zewnątrz garażu zrobić odpływ. Oczywiście posadzka musi posiadać spady w kierunku kratek. Spad nie musi być duży, ponieważ woda zawsze będzie spływać po linii najmniejszego oporu. Spadek około dwóch procent będzie wystarczający, dzięki minimalnemu spadkowi posadzka nie będzie się wydawać krzywa, a woda będzie odprowadzana we właściwy sposób.

Osobiście posiadam taki system odwadniający we własnym garażu już od kilku lat i jestem z niego bardzo zadowolony. Całościowy koszt montażu i zakupu odpowiednich elementów nie przekroczył dwóch tysięcy złotych, a jest na tyle dobrze zrobiony, że jest w stanie odprowadzić wodę nie tylko z topniejącego śniegu, ale nawet i wodę z mycia samochodu myjką ciśnieniową.