Sezon grzewczy w Rybniku

Zima tuż, tuż więc uruchamiamy ogrzewanie. Każdy ogrzewa się, jak może, czyli jaki system grzejny ma zainstalowany w swoim miejscu zamieszkania. Kto mieszka w bloku, to ma zbiorczy system grzewczy, czyli ciepło w formie gorącej wody płynie z miejskiej ciepłowni do kaloryferów w mieszkaniach, biurach, szkołach, szpitalach i innych miejscach użyteczności publicznej.

Pozyskiwanie drewna opałowego

drewno opałowe rybnikIndywidualne domy i apartamenty mają zróżnicowane systemy grzewcze. Mogą to być piece węglowe, gazowe na mazut lub elektryczne. Najbardziej ekologiczne są jednak urządzenia grzewcze opalane drewnem, a wśród nich kominki. Wichury i burze, które przeszły nad naszym krajem sprawiły, że w tym roku mamy dostatek drewna opałowego. Drewno jest do kupienia w marketach, na stacjach benzynowych i w sklepach specjalistycznych, jak np. drewno opałowe Rybnik. W takim sklepie można się zaopatrzyć w specjalne drewno do kominków. To drewno musi być twarde i suche, najlepiej aby było z drzew liściastych. Znawcy preferują olchę, buk i grab, a także jabłoń. Drewno do kominków musi być odpowiednich rozmiarów i ładnie wyglądać, bo proce spalania odbywa się w pomieszczeniu mieszkalnym „na widoku”. Są również inne rodzaje drewna opałowego, co do których nie ma wymogów estetycznych, tylko energetyczne. One też są do kupienia, jak tzw. odpady drewna. Najczęściej pochodzą z tartaków i zakładów przemysłu drzewnego, gdzie są odpadami przy produkcji tarcicy, czyli desek, mebli i innych przedmiotów z drewna. Mogą to być trociny, wióry, odpryski albo kora. Niektóre z nich są przerabiane na brykiety, ale nadal pozostają drewnem opałowym. Drewnem opałowym są również odpady drzewne, pozostające w lesie, które nie są wykorzystywane w przemyśle.

Reasumując, drewno opałowe należy do odnawialnych źródeł energii, o stosunkowo niskim stopniu zanieczyszczenia powietrza i byłoby dobrze, aby wykorzystywać je jak najszerzej. Szczególnie teraz, kiedy przyroda poczyniła takie spustoszenie w naszych lasach. Połamane drzewa nie powinny się zmarnować, skoro są takie możliwości ich wykorzystania.