Rodzaje pomp ciepła

Węgiel czy też gaz to jedne z naturalnych surowców, które wykorzystywane są do ogrzewania domów oraz innych budynków. Niestety jednak ich źródła za kilkadziesiąt lat się wyczerpią, dlatego coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł ogrzewania takich jak pompy ciepła.

Jakie wyróżniamy rodzaje pomp ciepła?

pompy ciepła opolePompy ciepła to urządzenia, które działają automatycznie, dlatego nie wymagają codziennej obsługi. Poza tym są one bardzo tanie w eksploatacji co sprawia, że są najczęściej wybierane. Chociaż zabrzmi to paradoksalnie to pompy ciepła pomimo swojej nazwy go nie wytwarzają. Ich zadaniem jest umożliwienie pobrania go z otoczenia (ziemi, powietrza lub wody przekształcając je na postać, którą można wykorzystać w budynku). Pompy ciepła opole to element większego systemu, który składa się z zasadniczych części jakimi są: źródło ciepła (woda, powietrze lub ziemia), samej pompy a także źródła górnego, czyli instalacji cieplnej w pomieszczeniach. Podział pomp jest bardzo prosty i zależy od dolnego źródła ciepła. Wyróżnia się gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują ciepło jakie zawarte jest w ziemi. W naszym kraju są one najpopularniejsze, ponieważ są bardzo dobrze dopasowane do naszych warunków klimatycznych. Drugim rodzajem są wodne pompy, które czerpią ciepło z podziemnych wód mających temperaturę sięgającą nawet 10 stopni Celsjusza. Trzecim rodzajem są powietrzne pompy ciepła, które z biegiem lat również zyskują na popularności gdyż powietrze dostępne jest wszędzie.

Instalując pompę ciepła w swoim budynku należy pamiętać, że wybór rodzaju jest bardzo ważny, jednak to czy pompa będzie działała lepiej czy też gorzej zależy zarówno od górnego jak i dolnego źródła ciepła. Dlatego wszystkie elementy systemu powinny być do siebie odpowiednio dopasowane.