Rodzaje i zastosowanie spawarek

Najlepszą metodą trwałego łączenia metalowych elementów jest spawanie. Doświadczony i wprawny spawacz jest w stanie zrobić estetyczne i nie rzucające się w oczy połączenie, które będzie solidne i wytrzymałe. Oprócz doświadczenia, ważny jest też dobór odpowiedniego sprzętu.

Jaką spawarkę wybrać do aluminium?

spawarka tig do aluminiumSpawarki można podzielić na kilka kategorii. Ze względu na sposób zasilania wyróżnia się spawarki transformatorowe i inwertorowe. Pierwsze, zużywają dość duże ilości prądu, za to ich koszt jest niewielki. Są wytrzymałe, nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Przy użyciu spawarki transformatorowej, jakość spawu jest zależna od rodzaju używanej elektrody. Inwertorowe zużywają mniej prądu, ale ze względu na delikatną budowę, należy dokonywać ich napraw jedynie w serwisach specjalistycznych. Rodzaj używanej elektrody nie wpływa na jakość spawu. Spawarki można też podzielić ze względu na sposób działania. Spawarka tig do aluminium i stali wysokostopowych, służy do spawania przy użyciu elektrod nietopliwych. Spawy wykonane metodą TIG są najwyższej jakości. Spawarek tego typu używa się do pracy z drogimi materiałami lub kiedy wymagana jest duża precyzja wykonania spawu. Spawarka MIG MAG wykorzystuje w procesie spawania gazy obojętne lub aktywne. Jest bardzo wydajna i może spawać niemal każdy rodzaj metalu. Jest popularnym narzędziem warsztatowym, o przeznaczeniu domowym, służącym do naprawy różnego rodzaju urządzeń. Automaty spawalnicze, pracujące na liniach produkcyjnych, wykorzystują metodę MIG MAG.

Ostatnim urządzeniem jest spawarka MMA. Używa ona elektrody otulonej, która stapia się i tworzy spoiwo. Świetnie sprawdza się w spawaniu cienkich blach. Jest to najstarsza metoda spawalnicza, wykorzystywana w przemyśle stoczniowym, w budownictwie, oraz w trudno dostępnych miejscach.