Przepompownie ścieków od podstaw

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ilu ludzi wkłada pracę w to, byśmy to my mieli dobre warunki życia nie musząc się martwić o rzeczy które nie powinny nas interesować. Są to m.in. pracownicy przepompowni ścieków, to oni dbają o czystość naszego otoczenia. To oni codziennie idą do pracy żeby oszczędzić nasz czas, który musielibyśmy przeznaczyć na odprowadzanie ścieków.

Sposób działania przepompowni ścieków

przepompownia ściekówCała sieć ciągnie się od naszego domu, czyli odbiorcy aż do publicznej oczyszczalni ścieków. Składa się ona z pomniejszych zbiorników umiejscowionych w gospodarstwach domowych, siatki rur oraz głównego zbiornika w którym to odpady zostają utylizowane. Rury zazwyczaj wykonane są z materiałów odpornych na czynniki żrące zanieczyszczeń. Średnice poszczególnych elementów zaczynają się od stu pięćdziesięciu  milimetrów na odcinku od głównego przewodu do pojedynczego przyłącza, a kończą na rurach szerokości 500 milimetrów w najgrubszych miejscach sieci kanalizacyjnej. Przepompownia ścieków działa oparta o zasadę tłoczenia. Tłocznia wytwarzana jest za pomocą dużych pomp z silnikami elektrycznymi o mocy przekraczającej wartości od trzech tysięcy wat, a w przypadku długiej sieci kanalizacyjnej nawet pięć kilowatów. Odpady z naszego gospodarstwa domowego do głównej sieci przepompowni ścieków przepływają dzięki ułożeni rur o średnim spadku wynoszący dwa promile na sto metrów długości, a dalej płyną pod ciśnieniem wytworzonym mechanicznie. Spadek ten zapewnia swobodny przepływ.

O to by cały system sieci przepompowni ścieków działał sprawnie przez długi czas do jego obsługi muszą być zatrudnieni wysoce wyspecjalizowani pracownicy z dużym doświadczeniem. Aby nabrać wprawy oraz doświadczenia w tej pracy trzeba przepracować przynajmniej kilka lat. Jest to naprawdę odpowiedzialne zajęcie.