Profesjonalny endoskop przemysłowy

 

Endoskop, zwany często kamerą inspekcyjną, jest narzędziem stosowanym od wielu lat i używanym do bardzo wielu zadań. Najprostsze takie maszyny często można oglądać na filmach kryminalnych. Są to zazwyczaj małe kamery na końcu przewodu, używane do inspekcji niewielkich przestrzeni lub wnętrz przewodów.

Zaawansowany wielozadaniowy endoskop

wodoodporny endoskop przemysłowyPodstawowe kamery inspekcyjne są niczym więcej niż niewielkimi kamerami zamontowanymi na giętkim przewodzie. Są one wykorzystywane często przez służby mundurowe, straż pożarną ale także przez zwykłych pracowników, choćby do sprawdzania kanałów i ciągów elektrycznych, które są zbyt małe, by mógł zmieścić się w nich człowiek. Takie kamery są zazwyczaj wielkości standardowego telefonu i mogą być zasilane zwykłymi bateriami. Posiadają także możliwość podpięcia do komputera i wyświetlania obrazu w czasie rzeczywistym. Profesjonalny, wodoodporny endoskop przemysłowy to już o wiele większa konstrukcja, z przewodem sięgającym nawet do kilkunastu metrów. Najbardziej zaawansowane modele, używane często w medycynie i archeologii do badań, mogą być zdalnie sterowane a końcówka przewodu z kamerą obracana w dowolny sposób przez osobę kontrolującą. Tego typu endoskopy zwykle posiadają więcej niż jeden tryb działania. Poza standardową wizją podświetlaną latarką, przemysłowe endoskopy mogą być również wyposażone w moduł termowizyjny oraz lampę podczerwieni z zamontowanym odbiornikiem.

Dzięki temu, tego typu kamera może być używana w miejscach o całkowitym braku oświetlenia bez zakłóceń obrazu, jakie zwykle mają miejsce przy oświetlaniu latarką. Przemysłowe endoskopy miewają dość pokaźne rozmiary, będąc najczęściej wielkości dużej walizki bagażowej. Zasilane są akumulatorami, wystarczającymi na wiele godzin pracy,