Proces ważenia w różnych przemysłach

Ważenie odgrywa istotną rolę w przemysłach: spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym. Stosowane są tutaj bardzo precyzyjne urządzenia i systemy wagowe. Wytwarzaniem tych urządzeń i systemów zajmują się specjalistyczne firmy z dużym udziałem elektroniki i informatyki. W obszarze zainteresowań produkcyjnych tych firm są zarówno elementy wagowe, jak i systemy oraz  aplikacje.

Dostępne urządzenia i metody ważenia

Systemy wagoweW zakresie urządzeń, firmy oferują całą gamę czujników wagowych, zależnych od warunków pracy, umożliwiających pełen zakres aplikacji. W ofercie są również wskażniki do wag platformowych i przemysłowych oraz terminale wagowe. W ramach aplikacji oferowane są stanowiska pomiaru masy, pomiaru siły, a także wagi zbiornikowe i systemy dozowania. Są producenci, którzy oferują nietypowe systemy wagowe. Do nietypowych systemów można zaliczyć stanowisko badania ciągu silników lotniczych lub kontrolę przeciążeń wciągarek w urządzeniach dźwigowych albo pomiar masy na podnośnikach. Pomiar wytrzymałości materiałów można też zaliczyć do nietypowych systemów wagowych. Systemy wagowe to również bardzo precyzyjne wagi i dozowniki, stosowane w  przemyśle farmaceutycznym. Wykorzystywana jest tu, w bardzo szerokim zakresie elektronika, z całą gamą różnych procesorów, sensorów i czujników. Nawet jeśli są to duże wagi, np. samochodowe, to najistotniejszym elementem tego urządzenia będzie „coś” z elektroniki.

Zatem mówiąc o systemach wagowych, trzeba pamiętać, że jest to jedna z najbardziej precyzyjnych dziedzin techniki, która stale się rozwija. Znajduje zastosowanie w bardzo wielu przemysłach, a dla kilku z nich, systemy wagowe są podstawą istnienia, szczególnie w XXI wieku. Dzięki informatyce i elektronice, precyzję systemów wagowych można doskonalić.