Praca w firmie zajmującej się żelbetem

Od wielu lat jestem pracownikiem firmy, która codziennie wznosi okazałe konstrukcje budowlane. Jestem pracownikiem wykonującym prace związane z monolitycznymi elementami żelbetonowymi, wykonywanymi bezpośrednio na budowie. O tym jak wyglądają takie pracę postaram się w skrócie opowiedzieć.

Wykonywanie prac żelbetowych w Zielonej Górze

prace żelbetowe zielona góraZielona Góra to dość rozległe miasto, na zachodzie Polski, gdzie obecnie trwa bardzo intensywny okres inwestycji budowlanych. Z tego powodu zajęcia dla nas, pracowników budowlanych nie brakuje. Jako, że inwestycje obejmują głównie duże budynki, dlatego prac związanych z tworzeniem konstrukcji żelbetowych nie brakuje. Można nawet powiedzieć, że jeśli chodzi o prace żelbetowe Zielona Góra przeżywa bardzo intensywny okres związany z ich prowadzeniem. Żelbet to bardzo wytrzymały materiał. Jest to połączenie betonu i stali, które razem wspierają się w przenoszeniu obciążeń. Aby element konstrukcyjny z żelbetu był dobrze wykonany trzeba najpierw odpowiednio przygotować zbrojenie w postaci metalowych prętów i połączyć je według projektu przygotowanego wcześniej przez projektanta. Takie zbrojenie przykrywa się betonem, ale zanim do tego przejdziemy istotne jest odpowiednie przygotowanie szalunków, które będą stanowiły barierę dla betonu i będą określały kształt gotowego elementu żelbetowego. Dawniej trzeba było przygotować deski i pozbijać je w odpowiednie kształty, ale dzisiaj szalunki robi się w oparciu o gotowe rozwiązania.

Współczesne gotowe systemy szalunkowe znacznie usprawniły pracę pracowników pracujących przy żelbecie. Oszczędzają mnóstwo czasu i są bardziej dokładne jeśli bierzemy pod uwagę gotową konstrukcję. Odchodzi przy tym przygotowanie desek i zbijanie ich w jedną całość, co było zawsze bardzo męczące.