Podręczna bateria słoneczna

Wypady survivalowe na kilka dni do lasu były jednym z częstszych sposobów spędzania wolnego czasu przez naszą paczkę. W przeciwieństwie do pozostałych kolegów, jednak, przeszkadzał mi brak prądu. Agregat nie wchodził w grę, gdyż nawet najmniejszy ważył dużo i miał stanowczo za duże gabaryty. Podpatrzyłem więc rozwiązanie u kolegi z pracy.

Przenośna bateria słoneczna

bateria słoneczna 12vKolega, który zaczął niedawno z nami jeździć podsunął mi urządzenie, którego sam używał. Była to przenośna bateria słoneczna 12v, mająca wystarczająco dużo pojemności by zasilić średniej mocy lampę przez kilka godzin lub podładować kilka telefonów czy innych urządzeń. Po wstępnym rozejrzeniu się po ofertach różnych producentów, nie mogłem się zdecydować, gdyż modeli było naprawdę dużo, zarówno prostych, jak i bardziej złożonych, z dużą ilością funkcji. Bateria w końcu wybrana przeze mnie była rozmiarów dużego tabletu. Była ona wysokiej pojemności, a pełne naładowane pustego akumulatora zajmowało około dziesięciu godzin. Oczywiście, wymagała ona dobrze nasłonecznionego miejsca by prawidłowo funkcjonować, jak każda bateria słoneczna, aczkolwiek rzadko mieliśmy z tym problem na wyjazdach. Taka bateria posiadała fabrycznie wszystkie obecnie używane typy gniazdek i wejść, od usb do wtyczki samochodowej, i mogła z powodzeniem ładować nawet cztery urządzenia jednocześnie. Czas ładowania był znacznie szybszy niż przy podłączeniu urządzenia do gniazdka, a jednocześnie nie było obaw o przepięcia i skoki napięcia.

Co najważniejsze, bateria ta ważyła naprawdę mało, i spokojnie mieściła się w nawet najbardziej załadowanym plecaku, Była przy tym wodoodporna i solidnie zbudowana, więc mogłem zabierać ją spokojnie na każdy wypad do lasu, bez obaw o uszkodzenie czy zalania.