Płoty drewniane i ogrodzenia

Ludzie coraz częściej decydują się na drewniane ogrodzenia. Nie są one już synonimem zaniedbanego, krzywego płotu – teraz jest to znak prestiżu i ozdoba naszej posesji. Co się zmieniło przez te parę lat? Okazuje się, że dość dużo. Dlatego opowiem teraz o kilku różnicach, jakie powstały w przeciągu tych kilku lat.

Kilka lat ogrodzeń

sztachety ogrodzenioweGłównie zmieniło się postrzeganie tematu przez ludzi. Zmieniła się moda – wcześniej królowały skomplikowane wzornictwa wprost od kowala, teraz w modzie są proste sztachety ogrodzeniowe o naturalnym kolorze i czasami przyozdobione niskim, ceglanym murkiem. Kolejną zmianą są coraz to nowe sposoby ochrony naszego płotu. Wcześniej drewno butwiało i pęczniało z czasem, teraz dzięki licznym impregnatom i środkom ochrony drewna możemy bez trudu zatrzymać działanie nieprzyjaznych warunków pogodowych na nasz płot. Dodatkowo polepszyła się jakość drewna – nie są to już zwykłe ogrodzenia zbite z nieheblowanych desek, teraz są to piękne lakierowane sztachety. Ludzie zaczęli również zwracać uwagę na swoją własność. Nie zostawią już płotu by zbutwiał na deszczu – zamiast tego będą dbać o to, aby prezentował się jak najlepiej przez jak najdłuższy czas. Ostatnią zmianą jaka wpłynęła na spopularyzowanie drewnianych płotów jest ich cena. Są one tańsze niż metalowe ogrodzenia, wliczając już odpowiednią konserwację i nawet kamienną zabudowę.

Wszystkie te zmiany doprowadziły do swoistego „bum” na drewniane płoty, które teraz można zobaczyć na co drugiej posesji. Jest to zmiana na lepsze – drewno jest najbliższym naturze surowcem, jaki możemy do tego celu wykorzystać, nawet jeżeli jest to tylko miły efekt uboczny powyższych zmian. Dlatego niezależnie od tego czy zależy ci na naturze, czy na walorach estetycznych – przy wymianie płotu warto jest zastanowić się nad drewnem.