Panoramy wyznaczają nowe trendy fotografii

Możliwość zachowania cudownych chwil z życia, można powiedzieć bez przesady, że jest bezcenne. Dzięki rozwojowi technologii stało się to możliwe dzięki aparatom fotograficznym oraz smartfonom. W dzisiejszych czasach każdy z nas, robiąc zdjęcia telefonem, stał się poniekąd fotografem-amatorem. Jednak fotografia profesjonalna wciąż nadaje nowe kierunki.

Panoramy sferyczne sztuką XXI wieku

panorama sferycznaPospolite zdjęcia wciąż cieszą się dużą popularnością w dzisiejszych czasach. Z pewnością nie są już tak często drukowane jak w poprzednich latach, ponieważ ludziom wystarczy ich przechowywanie na komputerach, dyskach, czy swoich telefonach. Tak więc niewątpliwie użyteczność oraz wszechobecność urządzeń elektronicznych zaczęła powoli odbijać swoje piętno w fotografii. Powstał pomysł, aby połączyć ze sobą wszystkie zdjęcia z danego jednego miejsca, tak jakby zatrzymać klatkę podczas kamerowania i móc oglądnąć się dookoła. W ten sposób powstał nowoczesny rodzaj fotografii zwany panorama sferyczna. Nie jest ona ograniczona kadrem, a widok dostępny dla oglądającego to 360 stopni w poziomie i 180 w pionie. Szczególnie duże zastosowanie widzimy w internecie, np. w mapach Google. Mając możliwość podróżowania po całym świecie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić miejsce spotkania, czy kluczowe miejsca naszej podróży. Możemy sprawdzić okolice naszego przyszłego domu, czy miejsca w których trzeba skręcić podczas podróży. Obecnie nie ma problemu z dostępem do programów tworzących taką panoramę. Ich koszt wacha się w granicach 100-300 zł. Istnieją programy darmowe, jednak są dużo mniej funkcjonalne.

Możliwość zaglądnięcia w dowolny zakątek świata to bardzo przydatne udogodnienie. Na stronach internetowych coraz częściej jest możliwość przeżycia krótkiej podróży multimedialnej właśnie dzięki takiej panoramie, która ma zachęcić do odwiedzenia na żywo danego miejsca turystycznego. W dobie Internetu i rozwoju technologii reklama jak najbardziej trafiająca do ludzi.