Opłacalna sprzedaż firmy

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej jest najczęściej długo analizowana, ponieważ niesie ze sobą także ryzyko. Prowadzenie firmy jest opłacalne do momentu, kiedy osiąga ona zyski, ponieważ tylko wtedy można pokryć koszty. 

Kiedy sprzedać własną firmę?

sprzedaż firmyW życiu bywa różnie, tak samo w biznesie. Jednego dnia mamy mnóstwo klientów, a drugiego prawie nikt nas nie odwiedza. Trzeba być przygotowanym na takie sytuacje, choć najciężej to przetrzymać na początku działalności. Nie jest łatwo podjąć decyzję o likwidacji firmy, którą się tworzyło od podstaw, ale czasem jest to najlepsze rozwiązanie. Dla niektórych przedsiębiorców sprzedaż firmy to korzystne rozwiązanie, ponieważ z różnych powodów nie mogą, lub nie chcą prowadzić działalności, która całkiem dobrze prosperuje. Bywa też tak, że sprzedawane są firmy w bardzo złej sytuacji finansowej, gdyż nie brakuje chętnych na zakup takiej działalności gospodarczej. Sprzedaż wiąże się z koniecznością wyrejestrowania działalności ze spisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie same formalności trzeba wykonać w Urzędzie Skarbowym, ponieważ od momentu sprzedaży, firma zyska nowego właściciela, który musi jej nadać nowy numer NIP. Nowy właściciel może przejąć dotychczasową nazwę firmy, ale musi w niej dopisać swoje imię i nazwisko, ponieważ dane poprzedniego właściciela muszą być wykreślone. O fakcie sprzedaży firmy, powinno się poinformować kontrahentów.

W trakcie sprzedaży na cały majątek firmy, czyli towary, materiały, środki trwałe, czy inne składniki majątku, są wystawiane faktury, z którym musi się rozliczyć poprzedni właściciel kończąc działalność. Cały proces sprzedaży może się zamknąć w ciągu kilku dni.