Operator żurawia – praca na wysokościach

Widujemy go niemal na każdej budowie, jest jedną z maszyn budowlanych do zadań specjalnych. Mowa o żurawiach, bez których stawianie wysokich budowli nie byłoby możliwe. Czym charakteryzuje się praca operatora żurawia? Jakie umiejętności należy posiadać i czy praca na wysokościach wiąże się z wysokim wynagrodzeniem?

Żuraw budowlany i żuraw ruchomy

kurs na operatora żurawiaNa wstępie warto zaznaczyć, iż żuraw żurawiowi nie jest równy. Istnieją dwa typy tych ogromnych maszyn budowlanych: żuraw budowlany (wieżowy) oraz żuraw ruchomy (potocznie zwany dźwigiem). Ten pierwszy to prawdziwy kolos wśród żurawi, stosowany jest przede wszystkim do stawiania wysokich wieżowców. Wysokość podnoszenia tego sprzętu wynosi nawet 100 metrów, podobnie jak jego wysięg. Jest to maszyna stacjonarna, montowana zarówno na ziemi, jak i na dachach, lub przytwierdzana do ścian budynków. Natomiast żuraw ruchomy jest maszyną mobilną, zatem z łatwością może zostać przetransportowany na miejsce budowy. Pomimo koniecznych stabilizatorów, jest maszyną mniej masywną od żurawia budowlanego, dlatego też jego możliwości są nieco mniejsze. Aby stać się pełnoprawnym operatorem tejże maszyny należy ukończyć kurs na operatora żurawia. Powinien on być przeprowadzony przez profesjonalną firmę szkoleniową, która umożliwi wybranie dogodnego terminu szkolenia, jak również będzie skora do negocjacji ceny. Najbardziej korzystny cenowo będzie kurs organizowany przez zakład pracy, który to ma możliwość wynegocjowania atrakcyjnej ceny za tą usługę. Nie jest to jednak reguła, ponieważ równie dobrze możemy wybrać się na kurs indywidualnie. Kurs na operatora żurawia kończy się podejściem do państwowego egzaminu, przeprowadzanego przez specjalistów z Urzędu Nadzoru Technicznego. Koniecznością jest wykształcenie podstawowe, ukończone 18 lat, oraz odpowiedni stan zdrowia.

Na jakie zarobki może liczyć operator żurawia? To jest ściśle uwarunkowane miejscowością (większe miasto to wyższe zarobki), a także charakterem firmy, dla której pracujemy. Przyjmuje się, że pracownik ten zarabia między 2800 a 4600 zł brutto. Przy czym zarobki są ściśle uzależnione od stażu pracy.