Konieczność wykonywania profesjonalnych badań gruntu

Badania geologiczne są bardzo ważne dla osób, które decydują się na budowę domu od podstaw. Takie badania zlecane są również przez inwestorów, którzy opłacają budowę bloków mieszkalnych, biurowców i nie tylko. W badanie geologiczne należy zainwestować już przed wykonaniem projektu domu.

Badanie geologiczne a podejmowanie decyzji budowlanych

odwierty geologiczneDzięki badaniu można dowiedzieć się, jaki jest poziom wód gruntowych i nie tylko. Jeśli będzie on zbyt wysoki, fundamenty będą wilgotne, a co za tym idzie, może dochodzić do pękania ścian albo pojawiania się grzybów i pleśni na ścianach. Badanie geologiczne gruntu pomoże w określeniu tego, z jakim rodzajem gruntu mamy do czynienia. Nie da się ukryć, że glebami najgorszymi pod budowę są gleby miękko gliniaste i miękko piaszczyste. To samo dotyczy gleb organicznych. Dlatego warto wykonywać odwierty geologiczne, aby dowiedzieć się więcej o danym terenie. Gleby miękkie mają najmniejszą nośność. To z kolei może doprowadzać do zbyt dużego osiadania budynku. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy badania geologiczne są koniecznością z punktu widzenia prawa. Otóż domy jednorodzinne należą do pierwszej kategorii geotechnicznej – zgodnie z rozporządzeniem z 1998 roku. Budowa domów nie powinna więc wiązać się od razu z wykonywaniem badań gruntu. W większości przypadków konieczne jest tylko dostarczenie dokumentacji geotechnicznej. Trzeba za to zwrócić uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego. Taki plan może wymuszać wykonanie badań geologicznych przed rozpoczęciem budowy.

Zdecydowanie najczęściej dotyczy to budynków, które są podpiwniczone. Wbrew pozorom wykonanie badania geologicznego może przynieść znacznie więcej korzyści. Co więcej, badanie można wykonać jeszcze przed zakupem określonej działki. Analiza geologiczna pozwoli na podjęcie słusznych decyzji budowlanych.