Jak usprawnić pracę oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są jedynym rozsądnym rozwiązaniem jeżeli zależy nam na skutecznym oczyszczaniu ścieków przy zachowaniu odpowiedniej ekologiczności tej metody, oraz bezproblemowej eksploatacji na co dzień. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasza oczyszczalnia przestaje działać tak wydajnie jak wcześniej?

Jak rozwiązać problemy z oczyszczalnią?

precyzyjne dozowanie wapnaJednym z głównych powodów stopniowego spadku wydajności oczyszczania ścieków przydomowej instalacji jest odkładający się na dnie zbiornika osad. Tworzy się on z substancji, które powstają po naturalnym odwarstwieniu się ścieków, a następnie opada na dno zbiornika stopniowo zmniejszając jego realna powierzchnie i tym samym zdolności oczyszczalni do magazynowania nieczystości. Aby temu zapobiec najlepiej przeprowadzić zabieg usunięcia tych osadów. Najlepiej poradzi z tym sobie precyzyjne dozowanie wapna do zbiornika oczyszczającego, przeprowadzone przez profesjonalną firmę. Wapno doskonale rozkłada i neutralizuje wszelkie drobnoustroje wchodzące w skład osadów, które pozostawiają po sobie ścieki. Dla lepszego efektu konieczne jest cykliczne powtarzanie tego zabiegu, dzięki któremu nasza oczyszczalnia znów będzie pracować tak samo wydajnie, jak na samym początku. Oczywiście nie jest to jedyny sposób na poprawienie wydajności jej pracy. Dobrym sposobem jest korzystanie z dedykowanych środków chemicznych, które wprowadza się do odpływu, gdzie zapobiegają gromadzeniu się osadu w całym obszarze naszej przydomowej oczyszczalni.

Również tę czynność należy powtarzać cyklicznie, gdyż tylko wtedy unikniemy zbyt częstych prac konserwacyjnych związanych z przydomowa oczyszczalną ścieków. Co ważne, podobne metody można stosować również, gdy posiadamy szambo, czy oczyszczalnię ekologiczną.