Długa broń do strzelectwa cywilnego

Długa broń używana była w celach sportowych i myśliwskich od wielu lat, a obecnie do sprzedaży wprowadzano wiele karabinów, pierwotnie używanych wyłącznie przez formacje wojskowe. Dostęp do takiej broni wymagał jednak stosownego pozwolenia, oraz narzucał konieczność przechowywania broni zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi.

Nowoczesne karabiny sportowe

broń palna długaBroń używana w dyscyplinach strzeleckich i myślistwie była bez wyjątku bronią półautomatyczną lub powtarzalną, gdyż cywilni użytkownicy nie mogli otrzymać pozwolenia na posiadanie broni automatycznej do żadnego celu. Mimo to, broń palna długa była dostępna w bardzo szerokiej gamie modeli od producentów z całego świata. Najpopularniejsze były oczywiście karabiny wyposażone w nowoczesne szyny montażowe, umożliwiające szybką instalację wszelkich dodatków czy urządzeń celowniczych bardzo łatwo. Jednak można było równie często spotkać entuzjastów, preferujących modele starego typu, a nawet egzemplarze już zabytkowe czy historyczne. Niezależnie od ich rodzaju, karabiny używane w dyscyplinach sportowych były ładowane amunicją o wysokiej precyzji, umożliwiającą osiągnięcie celności strzałów niemożliwej podczas korzystania z bardziej standardowych nabojów. Amunicja ta nie była jednak tak skuteczna jak odmiany przeznaczone dla służb mundurowych, posiadając znikomą siłę przebicia, dlatego też świetnie nadawała się do użytku w cywilnym strzelectwie.

Do karabinów cywilnych można również było dostać ogromne ilości części zamiennych i ulepszeń, zwiększających tak samo komfort użytkowania jak i osiągi. W wielu profesjonalnych sklepach strzeleckich można było zobaczyć wymienne kolby lub łożyska do strzelania sportowego, lufy precyzyjne czy wzmocnione mechanizmy wewnętrzne o mniejszym zużyciu.