Czym są cysterny chemiczne?

Bycie kierowcą zawodowym wiąże się nie tylko z rozłąką z rodziną, ale także z niebezpieczeństwem, na które może narażać nas praca. Osoby decydujące się na taką pracę, muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie mogą wydarzyć się w przypadku nieprzewidzianego wypadku, a co za tym idzie powinni zostać przeszkoleni w tym kierunku.

Co można przewozić w cysternach?

cysterny chemiczneIstnieją dwa rodzaje cystern chemicznych – jednokomorowe i wielokomorowe. Przewożone są w nich materiały niebezpieczne, naturalne oraz takie, w których obowiązkiem jest utrzymywanie konkretnej temperatury. Co zatem przewożą cysterny chemiczne? Kleje różnego typu, rozpuszczalniki, trucizny takie jak fenol, kwasy oraz oleje. Obecnie cysterny te są również wyposażone w monitoring lub w systemy lokalizacji, dzięki którym można śledzić trasę kierowcy oraz mieć wgląd do tego czy przebiega planowo. W każdym razie właściciel powinien posiadać dostęp do tego typu informacji w przypadku kryzysowej sytuacji. Po każdorazowym przewiezieniu materiałów, cysterny chemiczne powinny być dokładnie myte ze względu na bezpieczeństwo oraz inne przepisy unijne. Cysterny można zarówno kupić jak i wypożyczyć z firmy zewnętrznej. Cena takiej usługi zależna jest oczywiście od wielu czynników, chociażby od długości trasy, pojemności, rodzaju czy materiału, który chcemy przewieźć. Jest również możliwość, by na cysternie znajdowało się logo firmy, która nas wynajmuje. Przykładowa cena kupna używanej jednokomorowej cysterny wynosi co najmniej siedemdziesiąt tysięcy złotych. Kierowcy cystern chemicznych obowiązkowo powinni posiadać apteczki wyposażone pod kątem ewentualnego wypadku, wycieku trujących substancji i nie tylko.

Ważne jest, aby mieć świadomość z czym wiąże się jazda cysternami chemicznymi oraz mieć wiedzę, co zrobić w ekstremalnych przypadkach, a także posiadać umiejętność radzenia sobie w stresujących chociażby w całkowicie innym kraju niż ten, z którego my pochodzimy.