adwokat

Adwokat a radca

Przejeżdżając jednego dnia przez Bydgoszcz zdarzyło mi się podsłuchać jednej rozmowy. Zaaferowana jedna pani opowiadała drugiej, że w jej rodzinie szykują się aż trzy rozwody! Opowiadając po kolei o każdym z nieszczęśliwych małżeństw doprowadzała ich losy do etapu, gdzie „już tylko prawnik może pomóc”.

Adwokat z Bydgoszczy – jak działa?

adwokatTo co przykuło moją uwagę to łatwość z jaką starsza pani używała terminu prawnik. Z jej opowiadań wynikało bowiem, że bardziej prawidłowym określeniem byłby radca prawny. Dlaczego to takie ważne? Prawnik czy też doradca prawny to magister prawa, który jednak nie odbył radcowskiej aplikacji. Nie ma prawa reprezentować nas w sądzie. Co więcej nie podlega on odpowiedzialności dyscyplinarnej, jego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest dobrowolne, zasady etyki zawodowej go nie dotyczą, tak samo jak obowiązek zapobiegania konfliktom interesów. To wszystko nie brzmi zachęcająco jeśli myślimy o powierzeniu komuś często całego życiowego dorobku. Radca prawny byłby kimś właściwszym w tym miejscu. Jego status będzie zbliżony do adwokackiego, z tą różnicą, że nadal nie będzie mógł reprezentować nas w sprawach karnych czy karnoskarbowych. Ponadto, w przeciwieństwie do tego jak działa adwokat bydgoszcz, radca prawny ma prawo zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Podsumowując prawnik i radca prawny to nie są synonimy.

Jeżeli planowane rozwody nie są skomplikowane a małżonków cechuje względna zgoda w postanowieniach prawnik powinien w zupełności wystarczyć. Jeżeli jednak nasza sytuacja prawna czy majątkowa jest bardziej zawiła radca prawny może się okazać niezbędny.